Iki, Europe Cup! Toliau – LKL

Nors Kėdainių arenoje vis dar kabo FIBA Europos taurės vėliava, joje dalyvavimą Kėdainių „Nevėžis“ užbaigė prieš pat FIBA „langą“, užsitęsusį beveik visą vasarį. Nuo šiol „Nevėžis“ kausis tik Lietuvos krepšinio lygos čempionate, siekdamas prasibrauti į atkrintamąsias varžybas.

Europoje į priekį vedė pasitikėjimas savimi

– Pauliau, sugrįžkime prie FIBA Europos taurės turnyro, kuriame šio sezono žygis „Nevėžiui“ jau pasibaigė, bet buvo išties neblogas. Tikėjote, kad tarptautinėse arenose galite nueiti tokį ilgą kelią?  www.kknevezis.lt paklausė Kėdainių „Nevėžio“ stratego Pauliaus Juodžio.
– Aš tikėjau. Komanda tikėjo. Nė neabejojome, kad galime praeiti ir atranką į turnyrą, ir su pirmu etapu nesunkiai susidoroti, ir antrame garbingai pasirodyti. Įrodėme, kad galime žaisti FIBA Europos taurėje, kurioje rungtyniavo komandos su kur kas didesniais biudžetais, tačiau kai kurios iš jų nenuėjo taip toli, kaip mes.
– Apie kokius biudžetus kalbame?
– Nuo 800 tūkstančių iki 3 milijonų eurų. Bet ne vien biudžetai kalba apie komandas. Pažvelkime, kokius varžovus turėjome. Atrankos pirmajame etape įveikti Bulgarijos Samokovo „Rilski Sportist“ krepšininkai savo šalies čempionate – antri. Antrajame atrankos etape eliminuota Larnakos „Petrolina AEK“ – Kipro čempionato lyderė. Mūsų buvę varžovai vengrai – Kormendo „Egis“ ekipa – šalyje šiuo metu antra, Šėkesferhervaro „Alba Fehervar“ – ketvirta.
Ketvirta – ir Rusijos Saratovo „Avtodor“ ekipa, o Lisabonos „Benfica“ Portugalijoje apskritai neturi sau lygių.
Stambulo „Demir Insaat“ – vienuolikta Turkijos krepšinio čempionato ekipa iš šešiolikos, bet, žinant aukščiausią Turkijos krepšinio lygą, tai – gana neblogas pasiekimas. Toje lygoje lyderiauja „Fenerbahce“ su vienu didžiausių biudžetų Eurolygoje.

Ar vertėjo dalyvauti?

– Ne kartą buvo minėta, kad dalyvavimas FIBA Europos taurėje „Nevėžiui“ padėjo į savo gretas prikviesti aukštesnio meistriškumo žaidėjus. Ką dar komandai davė patirtis, sukaupta tarptautinėse arenose?
– Mums, treneriams, buvo naudinga pamatyti kitokio stiliaus krepšinį. Juk kitų šalių komandų krepšinis – šiek tiek kitoks, su savitais deriniais, kitaip statomu žaidimu.
Vis tik įvairių šalių komandos, dalyvaujančios FIBA Europos taurėje, tarpusavyje turi daugiau panašumų nei kad skirtumų. Jose dominuoja ne vietiniai žaidėjai, bet legionieriai. Puikiai pamenu rungtynes su Kormendo „Egis“ ekipa, kuomet nuo trečiojo kėlinio vidurio iki rungtynių pabaigos aikštėje buvo tik legionieriai (šypteli). Tose komandose varomoji jėga yra amerikiečiai.
Jie – individualiai stiprūs. Taktiniame pasiruošime, taktiniame žaidime galbūt silpnesni, bet tai amerikiečiai kompensuoja didžiule fizine jėga, kieta gynyba ir greitu žaidimu. Ten – daugiau atviras krepšinis, kai tuo metu Lietuvos krepšinio lygos rungtynės paremtos protiniu žaidimu, deriniais, kova tarp trenerių taktiniais dalykais.
– Taigi daugumos FIBA Europos taurės komandų žaidimas – „bėgu–metu“?
– Na, ne visai „bėgu–metu“ (šypteli). Aišku, būna ir taip. Tie, kas gali bėgti ir mesti, tai ir daro. O mūsų darbas buvo „Nevėžio“ krepšininkams paaiškinti, kaip stabdyti tą varžovų „bėgu-metu“ žaidimą.
Panašaus „kirpimo“ buvo mūsų įžaidėjas Malcolmas Grantas, panašus yra ir Lesteris Mefordas. Jie tokie – nori čiupti kamuolį ir viską daryti staigiai, o mūsų, trenerių darbas – juos stabdyti, kad savo energiją žaidėjai panaudotų tinkamoj vietoj ir tinkamu laiku.
– Praktiškai visose FIBA Europos taurės komandose, su kuriomis jums teko susidurti akis į akį, pagrindinį krūvį nešė legionieriai. Kėdainių „Nevėžis“ šioje vietoje gali pasidžiaugti turintis balansą: jeigu į priekį ekipos truktelti legionierius tądien nepajėgia, jį puikiai pakeičia lietuvis. Ir atvirkščiai.
– Būtent. Turime puikių krepšininkų lietuvių. Tai – ir Gabrielius Maldūnas, ir Tadas Sedekerskis, ir Margiris Normantas, ir Gintautas Matulis, ir Justas Tamulis.
– Pauliau, apibendrinant – ar pasiteisino dalyvavimas FIBA Europos taurėje?
– Šis turnyras, manau, kad ne tik komandai, bet ir miestui davė daug. Kėdainiečiai turėjo galimybę stebėti kokybiškas, geras tarptautines rungtynes. Juk įdomu savo mieste išvysti rungtyniaujančias Rusijos, Portugalijos, Danijos, Vengrijos, Kipro ar Bulgarijos krepšinio lyderes.
Tai buvo patirtis ir iššūkis Kėdainių „Nevėžio“ klubo administracijai organizuojant namų rungtynes ir išvykas. Užmegzti ryšiai su kitų šalių klubais, kurie, tikiuosi, nenutrūks, ir kai kurias komandas Kėdainiuose ir vėl išvysime draugiškame priešsezonio turnyre rugsėjį.